Najlepszym sposobem na wywołanie i utrzymanie laktacji jest ssanie przez dziecko piersi. Maluszek wówczas sam reguluje karmienie i poziom laktacji. Istnieją również przypadki, gdy nie możemy karmić naszego nowo narodzonego dziecka piersią. Wówczas mama, chcąc karmić naturalnie swoją pociechę, musi pomóc laktacji, aby ja pobudzić, a następnie utrzymać ją na poziomie zaspokajającym potrzeby dziecka. Już w szpitalu możemy skorzystać z urządzeń odciągających. Warto do tego celu wykorzystać laktator klasy szpitalnej. Znajdują się one na oddziałach położniczych. W niektórych szpitalach musimy mieć przy sobie osobiste końcówki do urządzenia.
Stymulacja laktacji laktatorem
Odciągając pokarm przy pomocy wyżej wymienionego urządzenia, trzeba imitować ssanie noworodka, który w początkowym okresie zazwyczaj przez cały czas „wisi” przy piersi mamy. Jest to potrzebne po to, żeby pobudzić piersi do produkcji oraz dostosować ilość mleka, jaką potrzebuje maluszek.
Najważniejsze dla laktacji są pierwsze 2 tygodnie, w których czasie piersi powinny być stymulowane do laktacji. Pamiętajmy, że im częściej będziemy to robić, tym w przyszłości z większą łatwością będziemy mogli karmić naszego maluszka. W pierwszych dniach bardzo ważne jest odciąganie siary. Jest to lek dla noworodka. Najlepiej zrobić to ręcznie do np. strzykawki, a w późniejszym terminie można już używać laktatora.
Techniki odciągania
1. Odciąganie pokarmu „ręcznie” – najlepiej jest zacząć już w pierwszej godzenie po porodzie, samodzielnie lub przy pomocy położnej. Ręczna stymulacja laktacji pozwala uzyskać właściwy poziom prolaktyny, konieczny do wytworzenia odpowiedniej ilości mleka dla dziecka.
2. 8-12 razy dziennie, czyli co ok. 2-3 godziny. 8 sesji to niezbędne MINIMUM.
3. 1-2 odciągania w porze nocnej. Staraj się unikać długich przerw. Natomiast możesz je wydłużyć do 4 godzin (tylko w nocy). W późniejszym okresie 4 godziny przerwy w ciągu dnia i 6 godzin przerwy w noc – jest to MAXIMUM.
4. Jeśli masz małe ilości pokarmu, to dobrze jest je odciągać ręczenie, natomiast większą ilość urządzeniem odciągającym
5. Jeśli mleko przestanie płynąć, pomasuj delikatnie piersi i spróbuj odciągać je ręcznie do laktatora.
Pamiętaj, że prawidłowe odciąganie pokarmu powinno trwać przez ok.15 min na jedną pierś. Jeśli ilość mleka jest niewystarczająca, możesz wydłużyć sesję do 30 min. Jeśli mleko przestanie lecieć, dobrze jest nadal je odciągać, co spowoduje pobudzenie gruczołów do zwiększonej pracy.