Przez kilka pierwszych tygodni po narodzinach mama i noworodek uczą się siebie nawzajem. Skupiają się wokół podstawowych czynności pielęgnacyjnych, takich jak: karmienie, przewijanie, kąpanie czy układanie do snu. Poniżej przedstawimy, jak sobie radzić z tymi niby prostymi, a jednak bardzo ważnymi czynnościami.
Przewijanie noworodka
W przypadku noworodków przewijanie musi być bardzo częste. Delikatna skóra naszego maleństwa jest narażona na odparzenia. Pieluszkę zmieniamy przede wszystkim od razu po zrobieniu stolca. Nawet jeśli ma to miejsce zarówno przed, jak i po karmieniu. Pod żadnym pozorem nie ciągniemy za nóżki, ale unosimy delikatnie pupę. Pamiętajmy, aby czyścić zagłębienia oraz fałdki u naszego maleństwa. Dobrze jest zostawić dziecko na chwile bez pieluszki, w celu „wietrzenia pupy”.
Kąpiel noworodka
Najlepiej jest wykąpać dziecko w dniu powrotu ze szpitala. Przygotowujemy wszystkie niezbędne akcesoria (oliwki, mydełko, zasypkę, ręcznik z kapturkiem, pieluchę). Dbamy o odpowiednią temperaturę wody (ok. 36-37 stopni) oraz pomieszczenia (ok.25 stopni). Noworodka możemy zanurzyć początkowo w pieluszkę tetrową w celu oswojenia maleństwa z wodą. Po kąpieli zwilżamy delikatnie wacik i przemywamy buzie, oczy oraz uszy.
Opieka nad noworodkiem to również układanie do snu
Zaleca się układanie dziecka do snu w pozycji na plecach. Jest to bezpieczna oraz wygodna pozycja dla naszego maluszka. W ten sposób można układać dziecko w ciągu dnia, jak również w nocy. Są jednak sytuacje, w których trzeba unikać tej pozycji, np. przy dysplazji stawów biodrowych. Zaleca się wtedy, aby dziecko spało na brzuszku lub na boczku.
Bardzo ważną rolę w opiece nad noworodkiem odgrywa karmienie naszego maleństwa. Bardzo często mamy otrzymują wszystkie potrzebne informacje w szpitalu. Niestety po powrocie zdążają się komplikacje, na które nie jesteśmy przygotowani, jak np. nawał mleczny, czasami zapalenie piersi. Niezwykle ważne w takich sytuacjach jest prawidłowe przystawienie dziecka do piersi, dość częste karmienie noworodka, a czasami również stosowanie ciepłych okładów lub ściąganie mleka aż do momentu poczucia ulgi. Pamiętajmy, że jeśli nie karmimy w sposób naturalny, powinniśmy wyparzyć butelkę oraz smoczek.
Wyżej przedstawione tematy są bardzo obszerne i nie jesteśmy w stanie opisać wszystkiego w sposób, jaki robimy to na naszych zajęciach w BABYCLINIC. Serdecznie zapraszamy. Dzięki nam dowiecie się, jak powinna wyglądać opieka nad noworodkiem.