Stany przejściowe noworodka często niepokoją świeżo upieczonych rodziców. Rumień, spadek masy ciała, stolce – to wszystko może wywołać strach i obawę czy nasz dzidziuś jest zdrowy. W większości przypadków nie mamy się czym przejmować. Okres noworodkowy trwa do 28 dnia. W tym czasie, w organizmie dziecka, dochodzi do ważnych zmian. Maluszek nabywa wiele cennych umiejętności cennych dla pierwszych miesięcy życia. W opiece nad noworodkiem bardzo ważne jest czuwanie nad przebiegiem stanów adaptacyjnych, które w tym okresie należą do fizjologicznych stanów przejściowych.
Fizjologiczny spadek masy ciała
W pierwszy dniach życia noworodka następuje ubytek jego masy ciała, który jest objawem fizjologicznym. Ten stan występuje u wszystkich zdrowych dzieci. Prawidłowa utrata masy ciała kształtuje się w granicach 5-10 proc. masy urodzeniowej. Jest to spowodowane utratą nagromadzonej wody, która jest związana z oddawaniem moczu, smółki, przyjmowania płynów i utratą mazi płodowej. Waga maluszka powinna ukształtować się do 14 doby życia oraz przekroczyć wagę urodzeniową i się ustabilizować.
Żółtaczka fizjologiczna noworodka
Jest to podwyższony poziom bilirubiny we krwi maluszka – nie przekracza 12,9 proc. w pierwszych trzech dniach życia. Żółtaczka fizjologiczna występuje u 50-70 proc. noworodków, w 2-3 dobie, natomiast swój szczyt osiąga ok. 72 godziny życia dziecka.
Odczyny ciążowe
Podczas tego procesu możemy zauważyć powiększenie gruczołów piersiowych oraz nagromadzenie niewielkiej ilości wydzieliny, a u dziewczynek powiększenie łechtaczki i białą, czasami krwiście podbarwioną wydzielinę. Nie ma konieczności zgłaszania się do lekarza, natomiast zaleca się utrzymanie skóry w czystości, do momentu usunięcia przez organizm maluszka hormonów matki.
Stolec przejściowy
Noworodek oddaje swój pierwszy stolec, tzw. smółkę, w przeciągu pierwszej doby życia. Jest to charakterystyczna lepka, ciemnozielona ciągnąca się masa, która wyglądem przypomina smołę. W kolejnych godzinach pojawiają się stolce przejściowe. Ilość i konsystencja stolców zależą od częstości karmienia oraz ilości zjadanego pokarmu przez naszego maluszka. Również dużą rolę odgrywa w tym procesie karmienie naturalne lub sztuczne. Pod koniec pierwszego tygodnia życia stolce mają kolor żółty, z domieszką grudek nadtrawionego pokarmu.
Fizjologiczny wzrost temperatury ciała
Występuje najczęściej ok. 72 – 96 godziny życia dziecka. Może osiągać poziom 40 stopni Celsjusza. Wpływ na tak podwyższoną temperaturę mogą mieć: niedostateczna ilość płynów i pokarmu, działanie baterii przenikających do przewodu pokarmowego oraz niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego, odpowiedzialnego za temperaturę ciała noworodka.
Rumień toksyczny
Występuje u ok. 30 – 70 proc. dzieci. Na skórze tułowia i kończyn zaczynają pojawiać się czerwone plamy z grudkami i pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym, które po paru dobach znikają bez śladu.