Joga po porodzie

Podczas ciąży układ ruchu został w sposób szczególny nadwyrężony ze względu na szybki przyrost masy ciała oraz zgubienie tzw. środka ciężkości. W trakcie porodu uległy destabilizacji mięśnie dna miednicy, co z kolei objawia się nietrzymaniem moczu, problematycznym oddaniem stolca oraz dyskomfortem w trakcie ponownego podjęcia współżycia przez partnerów.

Joga po porodzie i trening mięśni dna miednicy to nic innego jak rehabilitacja tego obszaru. Mają one na celu ustabilizowanie układu hormonalnego, przywrócenie równowagi w poszczególnych narządach oraz statyki narządu rodnego.  Wzmocnienie mięśni pleców z kolei ma na celu przygotowanie mamy do nowych wyzwań rodzicielskich, jakim jest pielęgnacja, kangurowanie i zabawa z naszym maluszkiem. Wszystko to z punktu widzenia naszego organizmu jest nowym przedsięwzięciem.

Jak odzyskać ładny brzuch?

Dużo kobiet zmaga się z nieładnie wyglądającym brzuchem po porodzie. Jego powrót do stanu przed ciążą nie może nastąpić od razu, ze względu na to, iż przez 9 miesięcy skóra na brzuchu była bardzo rozciągnięta. Właśnie dlatego będziemy potrzebować trochę czasu, by uzyskać satysfakcjonujący nas wygląd. Potrzebować będziemy cierpliwości – zwłaszcza przez pierwsze 3 miesiące po porodzie. Brzuch będzie się zmniejszał każdego dnia z postępującym odkurczaniem się macicy oraz ze zmniejszającą się wagą. Warto pamiętać, że również przed ciążą można ćwiczyć mięśnie brzucha, co zapulsuje nam po ciąży szybszym powrotem do dawnej sylwetki.

Joga po porodzie przyspieszy powrót do formy.

Niektóre panie wrócą do treningów niemal natychmiast, inne natomiast będą potrzebowały więcej czasu. Warto jednak pamiętać, że trening powinien być dostoswany do naszego obecnego stanu, w którym obecnie się znajdujemy. Nie powinny być to zbyt ciężkie ćwiczenia, np. zbyt mocno angażujące brzuch, gdyż może to nam przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Ćwiczenia nie powinny być również siłowe, lecz powinny opierać się na izometrycznym napięciu mięśni, szczególnie przedniego brzucha. Po 9 miesiącach ciąży odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest mocno nadwyrężony. Od pierwszych kilku tygodni po ciąży zaleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu oraz rozciągające klatkę piersiową. Rolą ćwiczeń jogi po porodzie, jest uświadomienie sobie złych nawyków i przeciwdziałanie im.

 Joga po porodzie jest również sposobem na oderwanie się od codziennej rutyny wokół pielęgnacji noworodka. Pozwoli chociaż na chwile się zrelaksować, odpocząć oraz wyciszyć.  Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto zasięgnąć porady doświadczonego trenera lub trenerki, która ma za sobą poród lub po prostu innych mam, które również włączyły jogę do swoich codziennych czynności zaraz po zajmowaniu się maluszkiem.